Först i dag fick vi nr 5 av Internetworld. Först i dag har jag läst Jonas Erikssons artikel i sin helhet. Dvs: Först i dag kan jag blanda mig i debatten. Jag klipper texten annorlunda än vad som gjordes i det första inlägget. "...vilka av dagens ungdomar drömmer om en framtid som bibliotekarie? Om man har goda kunskaper inom Internet så är det nog mer lockande med ett jobb på en Internetbyrå eller något annat konsultföretag. Inte minst för att löneskillnaderna är enorma. Om man tar hänsyn till den akademiska utbildning som krävs för att bli bibliotekarie så är det förmodligen ett av Sveriges sämst betalda yrken.
Som vanligt när det gäller politiker så är det mycket snack och liten verkstad. Om nu bibliotekarier ska bli experter på att hitta information på Internet, så krävs det radikala åtgärder. Bland annat stora förändringar i utbildningen, högre löner och mer pengar till biblioteken så de kan skaffa den utrustning som krävs. Biblioteken har definitivt inte spelat ut sin roll - men frågan är vilken roll de kommer att ha framöver"
Här skall diskuteras! Inte stenas!
Elisabeth Sandström SP Sveriges Provnings- och Forskningsinstitut Biblioteket Box 857, 501 15 BORÅS tel: 033 165013 fax: 033 135502
|