Uno Nilsson wrote:
> Biblioteken är inte unika när det gäller tillgänglighet av > digitalt material från hemmet. Men när det gäller att erbjuda > alla en frizon i ett för övrigt kommersialiserat samhälle!
Uno, jag tror inte du blir nöjd med några resonemang som jag lägger fram, så vi säger att du vinner: Visst, folkbiblioteken kommer att överleva och må fint, ingen behöver oroa sig, för bara folkbiblioteken kan erbjuda en frizon från kommersialism, och detta är det enda som folk längtar efter. Tänk så bra.
Orolig över barnens julklappar? Låna en bibliotek och slå in! Man hinner läsa den flera gånger innan den ska återlämnas. Fri bytesrätt till en annan bok. En dag skall barnen säga: "tack mödrar det gjorde ni bra". Eller kanske inte.
-- Lars Aronsson ([log in to unmask]) Aronsson Datateknik - http://aronsson.se
|