Hej Tom
Hur vet Du att jag ägnar halva min arbetstid åt att skriva sura inlägg på BIBLIST?
Jag förvärvar och katalogiserar ungefär tusen skrifter i månaden. Hur många gör Du? Borde jag förvärva och katalogisera dubbelt så mycket?
När jag var sju år gammal och fick mitt gula lånekort på bokbussen i Norrköping så visste jag att det finns ingenting finare än att vara bibliotekarie. Jag har aldrig anklagat bibliotekarier för att vara lata och inkompenta. Möjligen kommit med en del synpunkter och förslag genom åren för att ge dagens sjuåringar samma fina upplevelse av böckernas värld som jag en gång fick.
Tom, det är Du som är "makthavaren" så skyll inte ifrån Dej
Jan
PS. Jag har alltid dssutom betalat min tv-licens
Tom Waits wrote: > Hej Jan > > Det är inte alla bibliotekarier som tillbringar halva sin arbetstid > med att skriva inlägg på olika mejlinglistor. Om vi hade en stund över > skulle vi hellre ägna den åt att katalogisera EU-publikationer. Men > den tiden finns tyvärr inte på de flesta arbetsplatser. Så, vänligen > rikta din kritik mot, exempelvis, någon konkret makthavare istället > för att utan urskiljning beskylla alla bibliotekarier i detta land för > lathet och inkompetens. > > vänligen > > Tom W. > > ------------------------------------------------------------------------ > Explore the seven wonders of the world Learn more! > <http://search.msn.com/results.aspx?q=7+wonders+world&mkt=en-US&form=QBRE>
-- De åsikter som framförs här är mina personliga och inte ett uttryck för Göteborgs universitets- biblioteks hållning
Opinions expressed here are my own and not that of Göteborgs universitetsbibliotek
Jan Szczepanski Förste bibliotekarie Goteborgs universitetsbibliotek Box 222 SE 405 30 Goteborg, SWEDEN Tel: +46 31 773 1164 Fax: +46 31 163797 E-mail: [log in to unmask]
|