med Ikoner-Akademien:
BIBLIOTEKET MELLAN BIBLIOTEK OCH BIBLIOTEK Mitt i språnget bland människor i rörelse
Tid: Fredagen den 7 december kl. 09:00-16:00 Plats: Armémuseum Riddargatan 13 i Stockholm Pris: 1 500:- inklusive lunch samt morgon- och em-kaffe Anmälan: http://www.btj.se/ikoner/akademien/071207_anmalan.html
Biblioteks filialer ligger inte bara där de ligger utan ligger för det mesta kvar där de en gång blivit lagda. Det behöver år och decennier igenom inte med nödvändighet vara detsamma som att det är där medborgarna fortfarande finns, nya köpcentra vuxit upp, kommunikationsmedlens ändrade sträckningar fått sin ändstation. Så, här ligger huvudbiblioteket och där filialen. Men däremellan – vad då och var då?
Mobilitet är inte bara en mondänitet utan en reell modernitet. Urbanisering medför att arkitekter och stadsplanerare förlägger centrumområden utan hänsyn till om där finns något bibliotek eller inte . Miljöerna växer och växlar. Bibliotek bör finnas där folk och forskning finns. På andra håll har man kommit längre än här med integrering av bibliotek i nya samhällsformationer. London t.ex., och Madrid med Metro-bibliotek. Helsingfors har gjort sig känt för innovativa förslag och framgångsrika försök med nyskapande stadsdelsbibliotek, bl.a. Kabelboken och Bibliotek 10.
* Inger Eide-Jensen, med erfarenhet av samtida och framtida biblioteksfrågor och arkitekten bakom åtskilliga biblioteksplaner, har ingående studerat biblioteksfilialers lokalisering i dag och var sådana bör vara placerade i morgon.
* Bjarne Stenquist är sedan tidigare en välkänd profil i biblioteksdebatten och har nu efter en tids timeout återkommit för att hjälpa till med att styra bibliotekskälken. Bygg Bibliotekssverige underifrån!
* Inga Lundén, stadsbibliotekarie i Stockholm, leder arbetet med det nya stadsbiblioteket i vilket uppdrag också ingår översyn av stadsdelsbiblioteken. Ulf Göranson är överbibliotekarie vid Uppsala universitetsbibliotek med överblick också över de många institutionsbiblioteken. I en dialog diskuterar de vad som är unikt inom resp. bibliotekskategori men också vad som överlag kan vara gemensamt intill utökad samverkan.
* Maija Berndtson, biblioteksdirektör i Helsingfors, berättar under fältropet ”Aktivera lokalerna!” om vad som nyligen gjorts och vad man närmast planerar att göra. Det sker i ett samtal med Hanna Aaltonen som ansvarar för konkret och praktisk planering avseende den nära framtiden.
* Mia Dimblad, bibliotekarie vid Malmö stadsbibliotek, om huruvida ett garage i Malmö kan bli ett Idea Store-bibliotek i Sverige.
* Sven-Eric Liedman, professor emeritus i idé- och lärdomshistoria, håller Ikoner-Akademiens fest- och avskedsföreläsning: ”Det är bara ögonblicket som överlever stunden”.
http://www.btj.se/ikoner/akademien/071207_anmalan.html
Hjärtligt välkommen! Jan-Eric Malmquist Mailto:[log in to unmask]
|