Hej
Igår damp Svensk biblioteksförenings verksamhetsplan 2006-2007 "Vision och vilja" ner i brevlådan. Det var ett intressant dokument.
Den innehåller en massa bra tankar och en del mindre bra. Så brukar det vara i den här typen av dokument. Det är dock mycket som saknas tycker jag. Här är några exempel på vad jag menar:
* Begreppet "vetenskaplig informationsförsörjning" finns inte någonstans
* Något försvar av upphovsrätten såg jag inte till
* Att biblioteken skulle kunna vara en resurs för att uppnå regeringens mål att göra Sverige till det ledande informations- och kunskapssamhället här i världen nämns inte
* EU:s mål att bli världens ledande kunskapsekonom till 2010 är inte heller av vikt
* Lissabonprocessen såg jag inte heller nämnt
* Problemet med den extremt ojämna könsfördelningen berörs inte. Detta är ett stort bekymmer och skadar professionen. En vision skulle kunna vara en strävan mot 60-40.
* Internet, webben, digitalisering, Google är spännande möjligheter och utmaningar som man kunde "vilja" och "visionera" kring tycker jag.
Det här är frågor som rör alla bibliotek inte bara universitets- och högskole- bibliotek.
Vi ska ha ett bra informations- och kunskapssamhälle för alla oberoende av var och när.
Jag tycker att biblioteken har en viktig roll för att uppnå det men det är en åsikt som tydligen inte ingår i "visionen"
Jan
Jan Szczepanski Förste bibliotekarie Goteborgs universitetsbibliotek Box 222 SE 405 30 Goteborg, SWEDEN Tel: +46 31 773 1164 Fax: +46 31 163797 E-mail: [log in to unmask]
|