Här kommer en vädjan från NUTEK!
I arbetet med att producera bra och nyttig information för personer som är eller vill bli företagare har vi på Nutek noterat att tre bibliotek har inrättat särskilda resurser för företagare, kostnadsfri användning av Internet, databaser för marknadsundersökningar o.l. Dessa bibliotek är stadsbiblioteken i Malmö, Lund och Stockholm.
Finns det fler bibliotek med (kostnadsfri) företagarservice? I så fall vill vi gärna uppmärksamma det, bl.a. genom att visa vägen till dessa bibliotek via Företagarguiden t.ex. Smarta tjänster http://www.nutek.se/sb/d/314 eller Starta eget-kontakter http://www.nutek.se/sb/d/315.
Det jag vill veta om bibliotek som erbjuder företagarservice är: kommun url kontaktperson (namn och e-post).
Med nyfikna och vänliga hälsningar
Ulf Larsson Enheten för företagsinformation NUTEK, Verket för näringslivsutveckling 117 86 Stockholm Telefon 08-681 94 04, 0733-55 24 55 Fax: 08-744 06 77 Besöksadress: Liljeholmsvägen 32
|