Ikoner-Akademien inbjuder till heldagsseminariet ”Det är människor som skapar förbättringar!” Bibliotekets utmaningar och kompetensen att möta dem
Biblioteken har nu, liksom många gånger tidigare, viktiga åtaganden framför sig. Men vad är det som krävs av bibliotek och personal år 2004 för att anta och möta alla utmaningar och då inte minst i tider när kraven skärps och resurserna minskar?
För att möta de uppdrag biblioteken står inför är det viktigt att klarlägga vad dessa i praktiken innebär. Dvs. vad som bör utvecklas och förstärkas i bibliotekets sätt att arbeta samt vilka förutsättningar som krävs för att åstadkomma detta. En avgörande del i det arbetet är att få en djupare insikt i kompetens och kompetensutveckling – synsätt, arbetssätt, verktyg.
Ikoner-Akademien har tagit initiativ till ett seminarium på just detta tema. Det kan ses som en fristående fortsättning på och fördjupning av den mycket uppskattade föreläsningen ”Kompetensutveckling – att utveckla verksamheten genom att stärka dess medarbetare”, som var ett av inslagen under dag 2 i konferensserien ”Marknadsförandets nödvändighet” den 2 december 2003.
Med utgångspunkt i just temat ”Att stärka verksamheten genom att utveckla dess medarbetare” varvas föreläsningar med arbete/erfarenhetsutbyte kring bibliotekets uppdrag, utmaningar, förändringar och utveckling.
Seminariet genomförs på tre olika platser under våren och kursledare är Magnus Anttila, lednings- och utvecklingskonsult i Köpenhamn.
Syftet är att med hjälp av ökad kompetens och förbättrad kompetensutveckling: - skapa gemensamma bilder av de utmaningar som biblioteken står inför - hitta konkreta sätt att arbeta för att möta dessa, se vad som behöver förstärkas och vilka förutsättningar som finns - utveckla idéer till aktiviteter som kan förbättra bibliotekens verksamhet
Resultatet från seminarierna kommer att sammanställas till ett underlag som kan utgöra stöd för det lokala arbetet.
I priset ingår för- och eftermiddagskaffe samt lunch.
Anmälningsformulär: http://www.btj.se/ikoner/akademien/utmaningar_anmalan.html
Hjärtligt välkommen till Ikoner-Akademien!
Jan-Eric Malmquist och Joneta Belfrage
|