Svar till Ninita, Mats, Jakob och ni andra som funderat kring min fråga:
Arbetsgruppen för nationell IT-strategi för skolan verkar använda båda termerna (informationskompetens respektive digital kompetens). I förra numret 3/02 av tidningen Datorn i Utbildningen skriver Jan Hylén (sakkunnig på Utbildningsdepartementet som lett arbetsgruppen) en artikel om rapporten. http://www.diu.se/nr3-02/nr3-02.asp?artikel=s6
I artikeln använder han termen informationskompetens: "Vidare bör man utreda om ”informationskompetens”, det vill säga att mentalt och teknisk kunna hantera stora informationsmängder, bör bli en fjärde basfärdighet i läroplanen vid sidan av att kunna läsa, skriva och räkna. "
Eftersom begreppet är ganska nytt utanför bibliotekariekretsar tror jag att det lätt blandas ihop med begrepp som digital kompetens och mediekompetens.
Såhär långt kommen drar jag följande slutsatser (med er hjälp) om informationskompetens och närliggande begrepp:
Vad är informationskompetens? Begreppet myntades 1989 av amerikanska bibliotekarieföreningen ALA och det finns en lång rad definitioner av begreppet, men skall man försöka få fram en gemensam nämnare för alla skrivningar om informationskompetens så kan man kanske sammanfatta med följande enkla rader: Informationskompetens innebär · att själv inse att man har ett informationsbehov · att känna till, kunna välja mellan och hantera och tekniskt behärska olika informationskällor och informationssystem · att kunna sovra och kritisk värdera information · att kunna använda och bearbeta information · att behärska olika presentationsformer · att kunna omvandla information till kunskap
Sammanblandning av begrepp Även här florerar en lång rad begrepp: Informationssökning, digital kompetens och mediekompetens är några exempel. Begreppet informationssökning behandlar bara sökprocessen och tenderar alltmer att avse sökningar på Internet. Digital kompetens är oerhört viktigt, men begreppet fokuserar endast på datorburna medier och utesluter tryckt material och andra informationskällor. Begreppet mediekompetens kan också upplevas som begränsande, eftersom det avser själva hanteringen av media och mötet med media. Det är endast begreppet informationskompetens som omfattar såväl individens möte med informationsflödet och den inre process då information omvandlas till kunskap och lärandet utvecklas.
/Anette som gärna tar emot fler synpunkter i sommarvärmen
Ninita skrev: Hej!
I anslutning till alla varianter av '-kompetens' och '-literacy' skulle det också vara mycket intressant att få ta del av listans medlemmars synpunkter på distinktionen mellan 'digital kompetens' och 'informationskompetens': I pressmeddelandet om den nyligen avlämnade delrapporten från Arbetsgruppen för ny nationell IT-strategi för skolan sägs det att man bör överväga "om 'informationskompetens', det vill säga att mentalt och tekniskt kunna hantera stora informationsmängder, bör bli en fjärde basfärdighet i läroplanen". I rapporten (s. 79) talas det om "'digital literacy' något som på svenska kan översättas till 'digital baskompetens'" och att "Frågan om att i läroplanen införa 'digital komptens', nämligen förmåga att hantera informationstekniken och ett stort informationsutbud, både mentalt och tekniskt, bör övervägas." (citatet hämtat från http://utbildning.regeringen.se/ansvarsomr/skolabarn/pdf/nastasteg.pdf ) Skall man förstå detta som att informationskompetens och digital kompetens är synonyma? Är inte informationskompetens ett bredare begrepp som innefattar även icke-digitala källor? Vad tycker ni?
Tacksam för alla synpunkter Vänliga hälsningar, Ninita Fristedt, studerande vid BIVIL (Biblioteks- och informationsvetenskap i Lund) ______________________________________________________ Här börjar Internet! Skaffa gratis e-mail och gratis Internet på http://www.spray.se
Premiär för Spray Smart Mobil - med Sveriges billigaste SMS! http://www.spray.se/smart/kampanj
|